СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ ДАНА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ | Centar za kulturu Ugljevik

21

March

СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ ДАНА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

Свечана академија поводом Дана Републике Српске одржана је јуче у Плавој сали Центра за културу „Филип Вишњић“.

Свечана академија поводом Дана Републике Српске одржана је јуче у Плавој сали Центра за културу „Филип Вишњић“. Академију је организовао и реализовао Центар, а у реализацију су учествовали ученици Музичке школе „Корнелије Станковић“ и Средњошколског центра „Михаило Петровић Алас“.

Пригодан програм започет је химном Републике Српске, након чега је говорено о значају 9. јануара. 9. јануара 1992. године Сарајеву, тадашња Скупштина срспког народа у Босни и Херцеговини донијела је Декларацију о проглашењу Републике српског народа Босне и Херцеговине. Уставним амандманима од 12. августа 1992. године назив Републике је промијењен у садашњи и коначни назив „Република Српска“. Положај и овлаштења Републике Српске потвђени су Дејтонским споразумом 1995. године. О значају овог дана говори чињеница да Федерација БиХ покушава да оспори овај дан тврдњом да крши Устав државе. Одлуком Уставног суда БиХ  2016. године брисан је 9. јануар као датум празновања Дана Републике. Међутим, након одржаног референдума и „на основу потврђене воље грађана Републике Српске, 9. јануар се утврђује као Дан Републике”. Од тада се 9. јануар слави као секуларни, а не сакрални празник.

 

Ученици Музичке школе „Корнелије Станковић“ извели су двије композиције, док су се ученици Средњошколског центра „Михаило Петровић Алас“ представили рецитацијама и извођењем драмског комада. Најприје се говорило о животу Светог Стефана, са нагласком на његово страдање зарад Христа. Представљена је историја Срба са нагласком на Немањиће. У драмском комаду Стефан Немања се опрашта од синова и власти, остављајући власт Стефану Првовјенчаном.

 

„Говорило се о страдању српског народа кроз вијекове, а нарочито у посљедњем рату, гдје су истакнуте жртве у крајевима Републике Српске. Изведене су још двије глумачке сцене, три рецитације и извођење пјесме `Тамо далеко`. Завршни текст се односио на истицање свих значајних личности српске културе и историје, уз поруку да се сачува традиција, писмо и српски идентитет“, рекла је професорица српског језика Средњошколског центра Јелена Гајић.

Присутнима се обратио предсједник Општинске борачке организације Јован Маринковић јер највећу захвалност за одбрану Републике Срске дугујемо борцима. Маринковић је истакао да је прије 28 година, проглашењем РС, „ударен камен темељац наше слободе на овим просторима“.

 

„9. јануара 1992. године проглашена је РС. Она нам је гарантовала сигурност и опстанак српског народа. Многи су одмах након проглашења Републике хтјели да је угасе и униште, али им војска РС то није дозволила. Борци РС су истински ствараоци и њени творци . Ми смо најзаслужнији за њено постојање“, рекао је Маринковић.

 

У име угљевичке парохије присутнима се обратио свештеник Мићо Пајкановић и поздравио све побједоносним и радосним поздравом „Мир Божји, Христос је роди“.

 

„Ништа није у животу случај, све је по промисли Божијој. Тако је и наша РС створена баш на дан првога мученика, који је дао живот свој за вјеру Христову, архиђакона Светог Стефана Првомученика“ рекао је свештеник Пајкановић.