ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА „ИСТОРИЈА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ“ ЧЕДОМИРА АНТИЋА И НЕНАДА КЕЦМАНОВИЋА | Centar za kulturu Ugljevik

21

March

ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА „ИСТОРИЈА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ“ ЧЕДОМИРА АНТИЋА И НЕНАДА КЕЦМАНОВИЋА

ЈУ Центра за културу „Филип Вишњић“ и Удружење грађана „Коријени“ из Угљевика организовали су књижевно вече на коме је представљена књига „Историја Републике Српске“ Чедомира Антића и Ненада Кецмановића.

Ако један народ нема велике књиге о себи,

 

то је доказ да нема шта ни да се памти.

 

Добрица Ћосић

 

ЈУ Центра за културу „Филип Вишњић“ и Удружење грађана „Коријени“ из Угљевика организовали су књижевно вече на коме је представљена књига „Историја Републике Српске“ Чедомира Антића и Ненада Кецмановића. О књизи су говорили директор Центра Предраг Вујевић, предсједник Удружења Александар Крстић и један од аутора књиге Чедомир Антић.

 

Вујевић је присутне подсјетио да је одабир ове књиге направљен због недавно обиљеженог Дана Републике Српске.

 

„Датум као што је 9. јануар заслужује да се на овај начин подигне свијест о његовом значају. Што више знања посједујемо о нечему, тим више поштујемо то нешто “, рекао је Вујевић.

 

Говорећи о књизи, он је истакaо да књига говори о вјековном стремљењу Срба за одређеним обликом аутономије, а посебно је то изражено код Срба који су западно од Дрине. Тако, према његовим ријечима, ова књига приказује историјски континуитет у тежњи нашег народа према независности.

 

Коаутор књиге Чедомир Антић рекао је да су они балкански народи који су прије свих имали своје државе, деценијама раније добили своје модерне историје, те да с тога, у модерно вријеме „није могуће имати нацију и државу без модерне историје“.

 

„Данас када је јасно да ће РС бранити своју самосталност, потпуно је беспредметно избјегавати да она добије своју историју. Професор Кецманoвић и ја смо одлучили да напишемо дјело у ограниченом обиму и значајно је да нисмо прескочили ниједан период у развоју овог народа зато што нам се са ове дистанце чини нерелевантан за данашњи идентитет. Друго, нисмо причали само о тешкоћама српског народа, него смо писали историју овог тла. Историчар мора да представи ствари онако како су се десиле, да разбија стереотипе и да народу увијек говори истину“, рекао је Антић.

 

Он је рекао да су рат у БиХ представили на основу извора и са дистанцом. Раздобље после 1996. године представљено је у трећем издању које је објављено крајем 2016. године.

 

„Српско-енглеско издање ове књиге, вођено је идејом да оно оде у библиотеке широм свијета и поносан сам да кажем да је 80 библиотека на којима се предаје српска, јужнословенска и балканска историја добиле су ову књигу“, каже Антић.

 

Истакао је да ће у наредних пет година заједно са колегама и студентима покушати да започне пројекат писања „Велике историје Републике Српске“ у 5 томова јер је то потреба једне земље.

Предсједник Удружења „Коријени“ Александар Крстић рекао је да Република Српска представља  идеју водиљу- „нешто што нам је остављено у наслијеђе“.

 

„Није случајно да је наш први пројекат управо промоција ове књиге. Назив „Коријени“ симболично представља поријекло чланова овог удружења, као и њихову жељу да ту и остану. Дјеловање нашег удружења биће усмјерено на стварање културних догађаја у Угљевику. Књига „Историја Републике Српске“ настала је прије двије године и обухвата период од палеолита и неолита, односно, нуди историјске чињенице о томе шта је било у ентитетским границама РС у то доба. Надаље, прати период стварања српских држава, пад под Турску власт све до Аустроугарске анексије и ослобођења. Период распада државе и егзистенцијалне борбе за опстанак српског народа на овим подручјима је битан сегмент за нас. Угљевик је много дао за настанак Републике Српске, много живота је положено у њене темеље. Отуда и идеја да ово буде наш први подухват“, рекао је Крстић на представљању књиге.

Чедомир Антић је српски историчар и професор на Филозофском факултету у Београду. Предсједник и оснивач је “Напредног клуба” из Београда који поред многобројних активности већ 9. годину издаје Извјештај о политичким правима српског народа у региону.